Údržba zelene

 

1. Kosba trávnika

Vykonávame kosenie trávnika – pravidelné (kosba cca každý týždeň) alebo – jednorazové podľa priania zákazníka (či už ide o trávnaté plochy priľahlé rodinným domom, parkov alebo firemné areály).

Realizujeme vykosenie, resp. odburinenie pozemku mechanickým spôsobom – krovinorezom, vyžínačom. V prípade záujmu nás kontaktujte a dohodnite si úkony a ceny presne na mieru pre vás.

Pri pravidelnom (aj nepravidelnom) kosení trávnika cez rok prepadávajú drobné čiastočky nakosenej trávy na zeminu, čím sa vytvára nepriepustná, resp. málo priepustná vrstva, ktorá zabraňuje trávniku prijímať vzduch – kyslík a takisto slnečné lúče – svetlo. Preto sa odporúča vykonať ako na jar, tak aj na jeseň vertikutáciu (prevzdušnenie, resp. prerezanie) trávnika a tým vyťahanie starej odkosenej trávy.

 

2. Vertikutácia trávnika

3. Hnojenie trávnika

Na jar si trávnik vyžaduje zvýšenú pozornosť. Je nevyhnutné ho pohnojiť hnojivami so zvýšeným obsahom dusíka – naštartuje rast trávnika a výrazne sa zazelená v krátkom období.

Na jeseň je potrebné zásobiť trávnik živinami, aby prežil zimné obdobie bez väčších stresov – t.j. hnojenie trávnika jesenným hnojivom s vyšším obsahom draslíka.

■ jarné štartovacie hnojivo
■ jesenné hnojivo

4. Rýchlorozpustné alebo 3-mesačné, dlhodobo pôsobiace hnojivá

5. Postrekovanie trávnika

V prípade, že sa na jar vyskytuje na vašom trávniku nadmerné množstvo plesne snežnej, odporúča sa vykonať postrek už aj na jeseň. V prípade vyššieho výskytu buriny alebo húb v trávniku treba vykonať postrek proti burine alebo hubám.

  ■ proti burine
  ■ proti plesni snežnej (výskyt po zime – na trávniku sa vytvoria fľaky v dôsledku jeho pokrytia snehom)
  ■ proti hubám v trávniku (výskyt pri nadmernom zavlažovaní)

Niektoré dreviny, rastliny, trvalky vo vašej záhrade si vyžadujú pozornosť ako na jar, cez rok, tak aj na jeseň – strihanie, prerezanie alebo tvarovanie, aby si udržali tvar, formu a veľkosť – a „nezdivočeli“, príp. nezačali rásť do nepožadovaných veľkostí či tvarov.

6. Strihanie drevín, krov, trvaliek

7. Vyhrabanie lístia z trávnika a záhonov

Na jeseň, keď opadáva väčšina drevín a stromov, je nevyhnutné vyhrabať opadané lístie z trávnika, aby nedochádzalo k jeho rozkladu. Popadané lístie začne hniť na trávniku a odoberať mu živiny, čo sa môže odraziť na jeho kondícii na jar a počas roka.

Niektoré rastliny si vyžadujú zazimovať, t. j. obaliť textíliou a tým ochrániť pred náporom snehu a mrazu. Aj keď si niektorí povedia, že to nikdy nebolo potrebné, môže prísť tuhšia zima, keď im rododendron alebo azalka, príp. ruža na kmieniku, ktorá zdobí ich záhradu už dlhší čas alebo je dominantou záhrady, vyhynie v dôsledku silnejších mrazov. Preto je dobré niektoré úkony nepodceňovať.

8. Zazimovanie rastlín

8. Údržba

 Jednorazová údržba

  ■ jarná
  ■ jesenná

Pravidelná údržba

  ■ týždenná
  ■ mesačná
 ■ Postrekovanie drevín proti škodcom
 ■ Odburiňovanie dlažby postrekom
 ■ Odburiňovanie záhonov
 ■ Doplnenie kôry, štrkov v záhonoch

8. Ostatné

Našim klientom poskytujeme svoje dlhoročné skúsenosti